tv3.lv

LVĢMC meteorologs: Ir priekšnoteikumi, ka šis gads Latvijā būs sarežģīts plūdu ziņā

Viņš atzina, ka šī ziema kopumā Latvijā šogad ir ekstrēma – upju baseinos izveidojās stabila ledus kārta, kas, turpmāk sasalstot un kūstot, radīja problēmas, ar kādām Latvijā parasti sastopas vien martā, aprīlī. Ir tendence ziemām kļūt siltākām. Lai gan šī ziema bija ar pamatīgāku salu un sniegu, arī tā bijusi netipiska – hidrologiem grūti atcerēties gadījumus, kad upju palienes applūst jau decembrī, kā tas bijis šoziem.

Arī vētras novembrī, decembrī nav ierastas, vēl netipiskāka vētra bija janvārī, kad bija trīs šādi gadījumi, kad vēja brāzmas sasniedz 25-30 metru sekundē. Pagājušajā nedēļā vētra pat sasniedza orkāna spēku – vēja ātrums bija 35 metri sekundē. Patlaban nākotnes klimata pārmaiņu dēļ neiezīmējas regulāras vētras turpmāk, bet nevar izslēgt klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi arī uz metroloģiskajiem apstākļiem Latvijā.

Vīksna teica, ka Latvijā patlaban ziema ir tikai pusē, jo tradicionāli ziemas aukstākais periods ir janvāra beigas, februāra sākums, tāpēc sals joprojām pieturēsies, taču turpmāk vidējā gaisa temperatūra būs augstāka, sekos atkušņi, kas mīsies ar sala periodiem.

Komentējot, kādi laikapstākļi varētu būt sagaidāmi pavasarī, LVĢMC Prognožu un klimata daļas vadītājs brīdināja plūdu iespējamību plašākā Latvijas teritorijā nekā citus gadus šajā gadalaikā. “Nekas labs šogad nav gaidāms, jo vairākkārt ir veidojies ledus, mazliet pajukuši sastrēgumi upēs, pieturoties salam, process vēl turpināsies, ledus nāk klāt, veidojas vižņi. Plūdu draudi pastāv lielākajā Latvijas daļā, ka varētu applūst ne tikai palienes, bet arī plašākas teritorijas. Ir priekšnoteikumi, lai gads būtu sarežģīts palu periodā,” atzina Vīksna.

Komentējot laikapstākļus plašākā perspektīvā, viņš prognozēja, ka gaisa temperatūras rekordi, visticamāk, turpināsies, nākotnē kļūst aizvien karstāks, īpaši Ziemeļu puslodes daļā, un sekos arī citi lielie, postošie meža ugunsgrēki, kas palielinās lielu, reģionālu ugunsgrēku rašanās risku.

Ledāju kušana klimatam nozīmē kopumā lielas, globālas izmaiņas, ko lēnām var redzēt jau tagad, redzamāka ir ūdens līmeņa celšanās okeānos, ko var redzēt un kas turpināsies. Mazāk redzamas iezīmes – okeāna straumju mainīšanās. Arī Latvijā ūdens līmenis noteikti paaugstināsies.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm