tv3.lv

Turpinām “cepināties”: ekstremālais karstums vēl nesola atkāpties

Teju visā Latvijā gaisa temperatūra šodien pārsniedza +30 grādu atzīmi. Tur, kur tas noticis, izsludināts sarkanās – augstākās pakāpes – brīdinājums. Primāri tas signalizē par karstuma radītajiem riskiem cilvēku veselībai.

“Kā ar karstumu tiekam galā? Dzeram daudz ūdens, līdzi ir visādi mitrinošie ūdens izsmidzināmie un tā. Nav jau nekāda vaina, beidzot vasara,” stāsta Luīze.

Janīnai gan karstums neiet pie sirds: “Ļoti švaki, es neciešu karstumu jau no bērnības, bet nav, kur glābties. Vairāk sēžu mājās – no rīta vai vakarā, pa dienu ārā neeju. Šodien gan izgāju.”

Aivaram un Aināram dzesēties palīdz saldējums: “Vēsā dušā ejam. [Domājat par ūdens dzeršanu? -red.] Jā, protams, protams, ūdeni ļoti daudz dzeram un saldējumu ļoti lielos daudzumos.”

Ar saules dūrienam raksturīgiem simptomiem pie mediķiem divu dienu laikā vērsušies 11 cilvēki.

“Tas izsaukuma raksturs ir gados vecāki cilvēki, ar apziņas traucējumiem, samaņas zudumiem, nelabām dūšām un galvassāpēm,” stāsta NMPD.

Diemžēl lielākoties cietušie paši bijuši neapdomīgi – karstumā uzturējušies dārzos, pludmalēs, nav dzēruši pietiekami daudz ūdens.

NMPD

“Jau pie pirmajām pazīmēm, kad ir galvas reiboņi, nelaba dūša, temperatūras izmaiņas, bet nav vēl cilvēkam samaņas zaudējums un nopietnāki simptomi – jau reaģēt un rīkoties atbilstoši – pārvietoties uz vēsākām telpām, pavēdināt sevi, atvēsināt ar vēsu dvieli, ūdeni un padzerties.”

Līdz ar karstuma pastiprināšanos par potenciāli bīstamām vietām kļūst arī meži. Vakar vien dzēsti pieci meža ugunsgrēki, bet kopējais negadījumu skaits šosezon pārsniedz 260.

Zigmunds Jaunķiķis
Valsts mežu dienesta Meža un vides aizsardzības daļas pārstāvis

“Lietu sola salīdzinoši maz, atsevišķi lokāli pērkona negaisi, līdz ar ko ugunsbīstamība mežos paaugstinās. Arī šādā mežā, ja divas nedēļas nokrišņu nav, ugunsbīstamība ir ļoti augsta. [Tas, ka viņš izskatās zaļš, var būt maldīgs priekšstats? – red.] Protams, augiem nav jābūt obligāti nokaltušiem.”

Šogad izdedzis jau vairāk par 200 hektāru meža, taču nokrišņiem bagātās vasaras dēļ kopumā šī sezona bijusi mierīgāka nekā citus gadus. Tomēr karstums vēl neatkāpjas, tādēļ modrību zaudēt nedrīkst, jo liela daļa ugunsgrēku izceļas tieši cilvēku nolaidības dēļ.

“Gan izsmēķi, gan atstāti ugunskuri, izbērti grili pēc grilēšanas, mehāniska transportlīdzekļa iedarbība – nobraucot ugunsnedrošā periodā ar motocikliem un kvadricikliem,” norāda Jaunķiķis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sinoptiķi prognozē, ka karstums ilgs vismaz līdz šīs nedēļas beigām. Tikpat ilgi spēkā ir arī brīdinājumi gan par karstumu, gan ugunsbīstamību mežos.

Pastiprināti interesējas par pašvaldību dzīvi kā Rīgā, tā tālākos Latvijas reģionos. Interesē vietvarās notiekošie politiskie ķīviņi, kā arī sociāla un sadzīves rakstura notikumi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm